Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
Przerejestrowanie samochodu - jaki jest koszt i wymagane dokumenty?

Przerejestrowanie samochodu - jaki jest koszt i wymagane dokumenty?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Gdy wejdziemy w posiadanie samochodu, musimy być przygotowani na załatwienie niezbędnych formalności. Cała procedura nie jest jednak aż tak skomplikowana, musimy jedynie przestrzegać określonych terminów. Przerejestrowanie samochodu jest obowiązkowe dla każdego nowego właściciela, ponieważ we wszystkich dokumentach muszą widnieć dane prawidłowe.

Koszty przerejestrowania samochodu 2019

Samo przerejestrowanie pojazdu wiąże się oczywiście z kosztami, jakie będzie musiał ponieść nowy właściciel. W przypadku samochodów osobowych zakupionych na terenie kraju lub otrzymanych jako darowizna opłata ta wynosi 180,50 zł. Istnieją jednak wyjątki, kiedy nie jest konieczne uiszczanie opłat. Jeśli samochód był zarejestrowany w tym samym mieście lub powiecie, wtedy zostaną naklejone jedynie znaki legalizacyjne.

O fakcie przerejestrowania pojazdu należy poinformować właściwy urząd nawet w przypadku, jeśli auto zostało nabyte drogą darowizny. Przerejestrowanie na innego członka rodziny jest koniecznością i należy tego dokonać w czasie 30 dni od podpisania aktu darowizny.

Nie trzeba jednak dokonywać formalności związanych z uzyskaniem nowego dowodu rejestracyjnego. Można zachować stare- jeśli osoba zamieszkuje ten sam powiat co darczyńca.

Jeśli zakupiony samochód jest wart więcej niż 1000 zł, to będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu. Wtedy trzeba udać się do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od chwili zakupienia samochodu i złożyć deklarację podatkową w formularzu PCC-3.

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca musi dokonać przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy, która poświadcza prawo nabycia samochodu. Czas na dokonanie wszystkich formalności jest określony przez ustawę Prawo o ruchu drogowym.

Termin ten nie może zostać przekroczony, w przypadku kontroli drogowej Policja może zabrać dowód rejestracyjny, ponieważ będzie on zawierał dane nieaktualne- poprzedniego właściciela auta. Obecny kierowca może się też liczyć z nałożeniem na niego mandatu karnego lub kary grzywny do 3 tysięcy złotych. Również poprzedni właściciel pojazdu ma 30 dni na zawiadomienie odpowiedniego urzędu o sprzedaży swojego pojazdu.

Chcąc dokonać przerejestrowania auta, trzeba się udać do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania i złożyć odpowiedni wniosek. Kierowca musi pamiętać o niezbędnych dokumentach, które pozwolą mu na zmianę tablic rejestracyjnych i samego dowodu:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • potwierdzenie własności auta np. zawartą umowę kupna-auta, fakturę VAT, akt darowizny
  • dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym samochodu
  • kartę pojazdu
  • stare tablice rejestracyjne
  • dokument, który potwierdzi aktualne ubezpieczenie komunikacyjne OC, można posiadać polisę OC wydaną przez poprzedniego właściciela

Przerejestrowanie samochodu ważne dla kierowców źródło: materiały własne redakcji

Przerejestrowanie samochodu a OC

Wielu kupujących zastanawia się, jak w przypadku przerejestrowania auta wygląda sprawa związana z polisą OC. Według obowiązujących przepisów nowy właściciel może zachować ważne ubezpieczenie wykupione przez jego zbywcę. Musi jednak poinformować o tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego najczęściej dokonuje rekalkulacji składki. Należy pamiętać, że na wysokość OC wpływa też kilka innych czynników, które pozwalają ocenić ryzyko ubezpieczeniowe pod kątem indywidualnym.

Drugą możliwością jest rezygnacja z dotychczas wykupionego  obowiązkowego ubezpieczenia OC i podpisanie nowej umowy na swoje dane. Wtedy konieczne będzie wypowiedzenie w konkretnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym danej umowy OC i podpisanie jej z nowym towarzystwem. Najważniejsze w tym przypadku jest zachowanie ciągłości ubezpieczeniowej. Jeśli wystąpi chociaż jeden dzień przerwy, to będzie to skutkowało podniesieniem dodatkowych kosztów.

W przypadku przerejestrowywania we właściwym urzędzie ubezpieczenie OC musi być ważne, ponieważ urząd może odmówić dokonania rejestracji na dane nowego posiadacza. Nie ma znaczenia, na jakie nazwisko będzie wydana polisa. Najważniejsze jest aktualne ubezpieczenie. Jeśli przerejestrowanie ma miejsce na terenie tego samego powiatu, kierowcy odejdzie wtedy koszt wymiany tablic rejestracyjnych. Uiszcza on jedynie opłatę w wysokości 81 zł.

Ile kosztuje przerejestrowanie? Więcej zapłacimy za przerejestrowanie auta kupionego za granicą. Wchodzą wtedy w grę dodatkowe koszty związane z:

  • wydaniem dokumentu VAT 25 (160 zł)
  • badaniem technicznym (100 zł)
  • podatkiem akcyzowym (3,1% lub 18,6% wartości pojazdu w zależności od pojemności auta)
  • tłumaczeniami (ok. 100 zł)

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu i nowe tablice rejestracyjne zostaną wydane w dniu złożenia wniosku o przerejestrowanie. Na stały dokument czeka się nawet do 30 dni.

porownajmyjnie.pl