Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
Numer VIN - co i jak z niego odczytać?

Numer VIN - co i jak z niego odczytać?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Numer VIN to nic innego jak numer PESEL u człowieka. Każdy samochód zarejestrowany po raz pierwszy w Polsce po 1 stycznia 1995 roku, powinien mieć swój własny numer identyfikacyjny - VIN (ang. Vehicle Indentification Number).

VIN, inaczej numer nadwozia, czy podwozia, można znaleźć za przednią szybą samochodu lub na ramie drzwi. Numer identyfikacyjny pojazdu składa się z 17 znaków i jest kombinacją liter alfabetu i cyfr.

Sprawdź, co można odczytać z numeru VIN:

  1. Pierwszy człon - trzy znaki, jest międzynarodowym kodem producenta:
     
    • pierwszy znak, dotyczy kraju producenta
    • drugi znak odnosi się do konsorcjum samochodowego (A=Audi, B=BMW, 4=Buick, 6=Cadillac, 1=Chevrolet, C=Chrysler, B=Dodge, E=Eagle, F=Ford, G=General Motors, H=Honda, A=Jaquar, L=Lincoln, D=Mercedes Benz, M=Mercury, N=Nissan, 3=Oldsmobile, 2 lub 5=Pontiac, P=Plymouth, 8=Saturn, T=Toyota, V=Volkswagen, V=Volvo.)
    • trzeci określa przeznaczenie samochodu (osobowy, van, truck) lub miejscowość fabryki, w której zostało wyprodukowane auto
       
  2. Drugi człon - sześć znaków, jest kodem pojazdu:
     
    • czwarty znak dotyczy pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych itp.
    • znak piąty jest oznaczeniem samochodu
    • szósty znak oznacza serię w jakiej zostało auto wyprodukowane
    • siódmy znak jest oznaczeniem nadwozia samochodu (limuzyna, kombi, coupe itp. Z określeniem ilości drzwi)
    • ósmy znak identyfikuje model silnika
    • dziewiąty znak to znak kontrolny kodu VIN (cyfry 1-9 oraz 0 i X) pozwala stwierdzić, czy któryś ze znaków nie jest przebity - każdej z liter przypisana jest określona cyfra, a każdemu znakowi waga będąca liczbą mnożenia każdego znaku w kodzie.  Dodanie wszystkich składników mnożenia daje liczbę, która jest 9 znakiem kodu VIN
     
  3. Trzeci człon - osiem znaków, jest numerem identyfikacyjnym pojazd:
     
    • dziesiąty znak to informacja o roku produkcji
    • jedenasty znak jest identyfikacją montowni
    • znaki od dwunastego do siedemnastego są sześciocyfrowym numerem seryjnym auta

Kod VIN powinien być umieszczony trwale na podwoziu lub nadwoziu po prawej stronie pojazdu w widocznym miejscu. Identyfikacja pojazdu jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych podczas badań diagnostycznych.

Numer ten jest bardzo istotny podczas zakupu samochodu. Przede wszystkim z uwagi na to, że można z niego odczytać sporo ważnych informacji, w tym kompletną historię pojazdu. Osoba zainteresowania zakupem konkretnego egzemplarza, może na podstawie numeru VIN sprawdzić, czy pojazd nie był np. wcześniej skradziony, uszkodzony lub wystawiony na innych aukcjach. W Internecie można natknąć się na wiele stron, które po wpisaniu numeru identyfikacyjnego nadwozia, umożliwiają bezpłatne sprawdzanie historii pojazdu.

Bardzo ważne jest, aby przed zakupem samochodu sprawdzić nie tylko zgodność numeru VIN, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy numer wybity na elementach nadwozia jest czytelny i nie ma oznak korozji. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności numeru, warto dopytać się o szczegóły obecnego właściciela samochodu.

Trzeba pamiętać, że nieczytelny numer identyfikacyjny pojazdu, może przyczynić się do poważnych problemów. Przede wszystkim podczas kontroli drogowej, policja może zatrzymać dowód rejestracyjny bądź niekiedy cały pojazd. Nieczytelny numer VIN to również problem na badaniach technicznych. Diagnosta, który nie będzie w stanie odczytać numeru, może wystawić negatywny wynik badania.

porownajmyjnie.pl