Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
10 spraw, które najczęściej ukrywa przed Tobą sprzedawca. Zobacz jak je sprawdzić

10 spraw, które najczęściej ukrywa przed Tobą sprzedawca. Zobacz jak je sprawdzić

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży samochodu, sprawdź kilka rzeczy, które może przed Tobą ukryć sprzedawca. Oczywiście nie namawiam, abyś był podejrzliwy i dał do zrozumienia zbywcy, że wiesz, że chce Cię oszukać. Możesz go tym urazić.

Choć nie każdy sprzedawca samochodu chce oszukać swojego klienta, to musisz być ostrożny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując samochód i gdzie najczęściej sprzedawca chce ukryć wadę samochodu.

  1. Silnik - sprawdź czy jego komora jest czysta, jeśli tak, to wcale nie oznacza, że sprzedawca dba o samochód, wręcz przeciwnie - zbywca mógł wymyć komorę, by ukryć wycieki.
     
  2. Podłoga w bagażniku - wbrew pozorom, to ważna rzecz, przy oglądaniu samochodu, podłoga musi być równa - jeśli taka nie jest, oznacza to, że samochód został uderzony w tył.
     
  3. Nacieki lakieru - obejrzyj auto zewnątrz, jeśli dostrzeżesz nacieki, nierówności lub szczeliny, oznacza to tylko jedno - auto było bite i sprzedający wyszykował je na sprzedaż.
     
  4. Tłumik - wydawać by się mogło, że jak coś z tą częścią jest nie tak, to od razu widać - otóż nie ma nic bardziej mylnego. Dobrze obejrzyj tłumik, nie może być podwiązany drutami.
     
  5. Opony - zużyte niesymetrycznie oznaczają tylko jedno, właściciel samochodu długo jeździł z uszkodzonym zawieszeniem i być może nadal go nie naprawił.
     
  6. Koła - tylne koła muszą stać prosto, jeśli tak nie jest możesz podejrzewać uszkodzone łożyskowanie tylnych wahaczy wleczonych.
     
  7. Narożniki samochodu - pamiętaj, że kiedy naciśniesz na dowolny narożnik auta, blacha powinna lekko wgiąć się do środka, ale po chwili wrócić na swoje miejsce.
     
  8. Kontrolki - po przekręceniu kluczyka powinny zgasnąć niektóre kontrolki. Szczególną uwagę zwróć na kontrolkę ABS, jeśli samochód je posiada, a kontrolki nie ma, oznacza to tylko jedno - właściciel pojazdu z jakiś powodów ją odłączył.
     
  9. Tapicerka w bagażniku - powinna być czysta i nie zużyta, jeśli natomiast jest wytarta i brudna, oznacza to, że właściciel auta przeciążał samochód, przewożąc często ciężkie przedmioty.
     
  10. Stuki -  kiedy jedziesz samochodem, nie powinien on wydawać żadnych stuków, szumów, ani za głośno chodzić.

Każda wykryta przez Ciebie usterka jest przedmiotem do negocjacji ceny. Zastanów się jednak, czy faktycznie zaoszczędzisz, jeśli będziesz musiał wydać dużo pieniędzy na naprawę pojazdu. Ponadto, jeśli właściciel samochodu nie przyzna się do ukrytych wad, a Ty sam je odnajdziesz, może ukrywa przed Tobą jeszcze gorsze rzeczy.

Może lepiej kupić inny samochód?

porownajmyjnie.pl