Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
Opinia rzeczoznawcy motoryzacyjnego - niezbędna nie tylko przy sprzedaży/kupnie

Opinia rzeczoznawcy motoryzacyjnego - niezbędna nie tylko przy sprzedaży/kupnie

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Z usługi rzeczoznawcy motoryzacyjnego warto skorzystać nie tylko w przypadku chęci sprzedaży bądź zakupu pojazdu. Warto zasięgnąć jego opinii także w razie uszkodzenia auta w wyniku zdarzenia drogowego i ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy.

 

Szkoda na pojeździe i zbyt niska wycena naprawy 

Nieprawidłowości zdarzają się niemal w każdym kosztorysie naprawy pojazdu, który przygotowuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Stosowane są różnego rodzaju sztuczki, które mają na celu wypłacanie jak najniższego odszkodowania OC:

Części zamienne 

To prawdopodobnie najczęstsza praktyka stosowania przez ubezpieczycieli, aby wypłacić zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Pomimo tego, że w uszkodzonym pojeździe są zamontowane części oryginalne, to w kosztorysie uwzględnione są tańsze części zamienne (tzw. zamienniki). Taka praktyka jest nieprawidłowa, co potwierdził w swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy. 

Naprawa części uszkodzony 

W kosztorysach przygotowanych przez firmy ubezpieczeniowe zdarza się, że jest rekomendacja naprawy części uszkodzonej. Tymczasem powinna ona zostać wymieniona na zupełnie nową. 

Nieadekwatne stawki za robociznę i zbyt mała ilość materiałów 

Stawki za roboczogodzinę mechanika, blacharza czy lakiernika bardzo często nijak mają się do tych, które w rzeczywistości obowiązują. Zbyt mała ilość materiałów dotyczy przede wszystkim części lakierniczych. 

Kosztorys naprawy samochodu - jak go zweryfikować? 

Kosztorys naprawy samochodu można szybko, łatwo i do tego bezpłatnie zweryfikować. Taką możliwość oferuje totwojakasa.pl. Serwis umożliwia przesłanie kosztorysu i otrzymanie analizy, czy zawiera on zaniżenia. 

Analiza przesłanego do nas kosztorysu trwa maksymalnie 2-3 dni robocze. Jest realizowana przez doświadczonego rzeczoznawcę samochodowego. W przypadku wystąpienia zaniżeń oferowana jest możliwe najwyższa dopłata do wypłaconego odszkodowania. Średnia wysokość dopłaty wynosi 2300 zł - wyjaśnia Patrycja z totwojakasa.pl. 

Warto wspomnieć, że opinia rzeczoznawcy samochodowego to koszt nawet 500 zł. Korzystając z takiego serwisu 

Co to jest dopłata do odszkodowania OC? 

Jeśli Twoje odszkodowanie jest zaniżone, to dopłata jest najszybszą drogą do otrzymania dodatkowych pieniędzy. Samodzielna walka z ubezpieczycielem, która zaczyna się od złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela, a kończy najczęściej sprawą w sądzie, to proces bardzo długi i skomplikowany. 

Tymczasem procedura uzyskania dopłaty do odszkodowania zamyka się w kilka dni. Proces jej otrzymania jest pozbawiony szeregu formalności. Wystarczy przesłać kosztorys oraz decyzję ubezpieczyciela, a następnie po akceptacji dopłaty do odszkodowań i podpisaniu umowy, w ciągu nawet 48 godzin następuje realizacja przelewu na wskazane konto bankowe. 

Co istotne, oprócz zaniżeń na kosztorysie naprawy trzeba spełnić tylko kilka warunków:  

  • od zdarzenia drogowego nie minęły jeszcze 3 lata,
  • nie została podpisana ugoda z firmą ubezpieczeniową,
  • likwidacja szkody odbyła się metodą kosztorysową. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że dopłatę można uzyskać niezależnie od tego czy jest to szkoda częściowa czy całkowita. Ponadto nie ma znaczenia czy samochód został naprawiony czy też nie. O dopłatę można się starać również w sytuacji, gdy został on już sprzedany. 

Istotne jest czy, nie minął jeszcze okres przedawnienia roszczeń, który wynosi 3 lata. W przypadku, gdy szkoda nastąpiła na skutek przestępstwa okres ten wynosi nawet 20 lat. Z kolei zawarcie ugody jest równoznaczne z zrzeknięciem się prawa do wszelkich roszczeń. 

Dopłatę można otrzymać także w przypadku odszkodowania wypłacanego w ramach polisy AC. Wówczas do analizy potrzebny jest nie tylko kosztorys naprawy samochodu. Konieczne należy przesłać wszystkie strony podpisanej polisy AC.   

 

porownajmyjnie.pl