Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem samochodu?

Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem samochodu?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży samochodu, powinieneś sprawdzić wiele rzeczy w Twoim przyszłym aucie. Pamiętaj, że nie wszystko złoto co się świeci, a zbywca, będzie przedstawiał swój pojazd w samych superlatywach. Tym bardziej sprawdź wszystko dokładnie.

Oczywiście oprócz nadwozia, podwozia, silnika i wnętrza powinieneś sprawdzić kilka dokumentów, a przede wszystkim:

 1. Dowód rejestracyjny

  Sprawdź, czy numery wbite w dowodzie zgadzają się z tymi na samochodzie, zwłaszcza jeśli chodzi o numer nadwozia. Oczywiście nie zaszkodzi zerknąć na datę ubezpieczenia i termin badań technicznych pojazdu. Sprawdź, czy pojazd nie ma współwłaścicieli, albo czy nie jest zabezpieczeniem kredytowym.
   
 2. Książka serwisowa

  Zwróć uwagę na wpisy i pieczątki z serwisu. Jeśli każdy z nich jest inny, nie masz się czego obawiać. Jeśli natomiast na wszystkich stronach jest taki sam kolor długopisu i charakter pisma, czy też podpis, sprawa jest podejrzana. Niestety oszuści kupują puste książeczki w Internecie, sami je wypełniają i sprzedają z kradzionymi autami.
   
 3. Karta pojazdu

  To a czerwona książeczka, która dołączana jest do aut rejestrowanych pierwszy raz w Polsce po 2000 roku. Sprawdź kiedy auto było pierwszy raz rejestrowane. Jeśli po roku milenijnym, upomnij się o książeczkę pojazdu - bez niej nie zarejestrujesz auta!
   
 4. Numer ORGA

  Upewnij się, że numer ORGA jest zgodny z rokiem produkcji bądź pierwszej rejestracji.

Jeśli zbywca dysponuje polisą AC sprawdź, czy są adnotacje o wypłaconych odszkodowaniach. Jeśli sprzedający sprawdzał auto zza granicy przejrzyj dokumenty celne oraz oryginalne papiery samochodu. Możesz również przejrzeć faktury za naprawy, a dokładni to co i kiedy było robione przy samochodzie, który zamierzasz kupić.

Jeśli nie masz żadnych zastrzeżeń co do dokumentów, możesz podpisać umowę kupna-sprzedaży samochodu.

porownajmyjnie.pl