Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
sprzedaż pojazdu

Sprzedaż pojazdu - co zrobić, gdy kupiec nie chce zapłacić?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Sprzedając samochód między jego zbywcą a kupującym, zachodzi transakcja zwieńczona umową sprzedaży. Zawierając ją, nabywca pojazdu zobowiązuje się do uiszczenia wyznaczonej w umowie kwoty w określonym terminie. Co może zrobić sprzedawca samochodu w przypadku, gdy klient zwleka z zapłatą?

Umowa sprzedaży - na czym polega?

Na podstawie art. 545 k.c. przez umowę sprzedaży rozumie się zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy, w tym przypadku pojazdu, na kupującego, natomiast kupujący zobowiązany jest rzecz tą odebrać oraz zapłacić sprzedawcy ustaloną kwotę. W praktyce oznacza to, że obie strony umowy posiadają względem siebie określone obowiązki. 

Co ważne, cena, którą kupujący żąda za swój samochód, nie musi być dokładnie określona w umowie sprzedaży. Skutkuje to tym, że strony mają prawo poprzestać na tym, iż wskażą podstawy jej określenia w przyszłości.

Nie zawsze zapłata musi być uiszczana w chwili zawarcia umowy, czy chociażby spełnienia zobowiązania przez sprzedawcę. Właściwie to w samej treści umowy sprzedaży strony mogą wskazać konkretny termin zapłaty ceny.

Niesie to za sobą jednak poważne ryzyko, ponieważ w każdym przypadku odraczania płatności kupujący może potencjalnie albo z nią zwlekać, albo nie mieć zamiaru w ogóle regulować należności. 

Obowiązki nabywcy pojazdu 

Tak, jak wspominaliśmy, przy dokonaniu zakupu auta, na nabywcę zaczynają spoczywać konkretne obowiązki. Należą do nich:

  1. Odebranie pojazdu.
  2. Zapłata ceny za pojazd.

Odebranie pojazdu

Powołując się ponownie na art. 535 k.c., kupujący powinien nabytą rzecz, czyli w tej sytuacji pojazd, odebrać. Jeżeli nie dopełni on swojego obowiązku, wówczas zbywca ma prawo oddać pojazd w depozyt na koszt i odpowiedzialność kupującego. 

Sprzedawca może także sprzedać pojazd na rachunek osoby kupującej. Musi on jednakże w pierwszej kolejności wyznaczyć kolejny termin, chyba że nie jest to możliwe bądź pojazd może ulec zniszczeniu. O sfinalizowaniu transakcji sprzedaży niezwłocznie powinien zostać poinformowany kupujący.

Zapłata za pojazd

Fundamentalnym i oczywistym obowiązkiem nabywcy samochodu jest zapłata za niego ustalonej sumy pieniężnej. 

Dokładną wysokość ceny określana jest w umowie kupna-sprzedaży. Jednakże należy pamiętać, że swoboda jej ustalenia podlega pewnym ograniczeniom. Powodem tego jest reglamentacja cenowa. Wyróżniamy 3 rodzaje cen:

  • Cena sztywna
  • Cena maksymalna
  • Cena minimalna

Kupiec nie chce zapłacić - co robić?

Sprzedałeś więc samochód, lecz sen z powiek spędza Ci klient, który w dalszym ciągu za niego nie zapłacił, mimo że termin określony w umowie minął. Co możesz zrobić?

Sprawdź, jak odzyskać swoją należność: Jak odzyskać pieniądze od dłużnika

Firma windykacyjna

Na szczęście nie jesteś w sytuacji bez wyjścia, ponieważ idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie windykacja należności z pomocą firmy windykacyjnej. Podmiot ten składa się z wykwalifikowanych oraz doświadczonych pracowników, którzy z kompetencją i zachowanymi zasadami etyki przeprowadzą cały proces odzyskiwania Twoich pieniędzy. 

Dowiedz się więcej o tym, jak przebiega windykacja długu: Windykacja, co to

Początkowo zajmą się oni działaniami z zakresu windykacji polubownej, wysyłając monity przypominające o zaległościach w spłacie, dostarczą wezwanie do zapłaty, podejmą próby negocjacji z dłużnikiem czy dokonają wpisu do rejestru dłużników biura informacji gospodarczej. 

Jeśli czynności te nie zakończą się zadowalającym rezultatem, sprawę skierują w twoim imieniu do sądu, aby w ostateczności otworzyć drzwi dla egzekucji komorniczej. Dzieje się to jednak na końcowym etapie windykacji. 

Niespłacone zobowiązania, w tym niezapłacone faktury potrafią namieszać w portfelu niejednej osoby. Nawet posiadanie jednego dłużnika, wiąże się z zaburzeniem płynności finansowej. Nie warto zatem zwlekać. Przecież nie chcesz oddawać swojego samochodu za darmo. 

 

 

porownajmyjnie.pl