Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.
Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu
Przejdź do generatora umów
Formalności po zakupie auta

Formalności po zakupie auta

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Właśnie kupiłeś samochód - gratulacje! Jesteś szczęśliwym posiadaczem wymarzonego samochodu - nie zapominaj jednak o formalnościach! Twoja rola, jako kupującego nie kończy się na złożeniu podpisu na umowie kupna-sprzedaży samochodu i na odebraniu kluczyków od pojazdu.

Od momentu, kiedy trzymasz klucze do swojego nowo kupionego samochodu, przechodzą na Ciebie wszystkie obowiązki związane z posiadaniem pojazdu.

Zanim wyprowadzisz swój wóz z garażu, musisz dokonać kilku niezbędnych formalności.

  1. Opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych

    Jeśli umowa kupna-sprzedaży samochodu mówi, że to kupujący ma pokryć koszty związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, powinieneś udać się do swojego Urzędu Skarbowego. Tam złóż deklarację PCC-3 (deklaracja mówiąca o wysokości podatku) i dokonaj płatności. Pamiętaj, że masz na to tylko 14 dni od daty sporządzenia umowy kupna - sprzedaży samochodu. Nie możesz zapomnieć o tej formalności, ponieważ fiskus nie upomina się o uregulowanie zapłaty. Jednak jeśli nie dokonasz płatności, możesz otrzymać pismo z karą i naliczonymi odsetkami do zapłaty. Pamiętaj, że, dowód opłacenia podatku trzeba przechowywać przez 5 lat.
     
  2. Zarejestrować pojazd

    Kiedy masz już opłacony podatek, powinieneś udać się do swojego Wydziału Komunikacji, by zarejestrować pojazd. Musisz zabrać ze sobą kilka niezbędnych dokumentów:
     
    • umowę kupna - sprzedaży samochodu, jako akt własności pojazdu
    • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem
    • ważną polisę ubezpieczenia komunikacyjnego OC
    • dowód osobisty.

    Musisz również wypełnić wniosek, dostępny urzędzie oraz na stronach internetowych urzędów. Pamiętaj, że przy rejestracji pojazdu wymieniasz stare tablice rejestracyjne na nowe. Musisz również dokonać opłaty rejestracyjnej, której całkowity koszt nie powinien przekroczyć 170 zł., chyba, że rejestrowany przez nasz samochód nie ma karty pojazdu. Jej założenie to dodatkowy koszt w granicach 75 zł. Na tę formalność nowi właściciele aut mają 30 dni.
     
  3. OC pojazdu

    Właściciel każdego samochodu ma obowiązek ubezpieczyć auto. Może zdarzyć się tak, że kupujesz samochód z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Wtedy pamiętaj, by odebrać polisę od poprzedniego właściciela i wypowiedzieć umowę w towarzystwie. Później znajdź ubezpieczalnię i wykup OC dla swojego pojazdu. Oczywiście możesz to zrobić w towarzystwie, w którym pojazdy był ubezpieczony przez poprzedniego właściciela. Tylko pamiętaj, by umowa OC była na Ciebie.
porownajmyjnie.pl