Zamknij Używamy plików cookies, żeby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej polityki prywatności, skontaktuj się z nami.

Aktualna umowa kupna / sprzedaży samochodu

Przejdź do generatora umów

umowa kupna sprzedaży samochodu

Czym jest umowa kupna sprzedaży samochodu, chociaż w Kodeksie cywilnym mamy do czynienia z umową sprzedaży, to i tak większość z nas używa tej pierwszej formy. Umowa to dokument, który odpowiednio sformułowany jest podstawą prawną, do przeniesienia przez zbywcę (sprzedającego) prawa własności, które następuje, kiedy nabywca (kupujący) za pojazd zapłaci. Podpisana umowa, sporządzona w formie pisemnej, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach ma za zadanie chronić zarówno kupującego jak i sprzedającego – tylko taki dokument można przecież przedstawić w urzędach i sądzie.

 

Nie zapomnij, aby przy podpisywaniu umowy zakupu auta nie zabrakło, któregoś z poniższych elementów, możesz tego pożałować.

 

Data i miejsce transakcji

 

Od tego rozpoczyna się umowa, od tej daty zaczynają ciążyć na stronach umowy zobowiązania np. uregulowanie podatku od czynności cywilnoprawnych, czy czas na zarejestrowanie pojazdu.

 

Kto kim jest, dane kupującego i sprzedającego?

 

Osoby prywatne wpisują swoje dokładne dane, imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego i organ wydający dokument. Firmę spisuje się z nazwy przedsiębiorstwa, NIPu, REGONu, adresu, ewentualnie numer KRS bądź numer CEIDG, a osobę reprezentującą z danych takich jak osoby fizyczne.

 

Podpisy wszystkich sprzedających

 

Zasada jest prosta, ten, kto pojazd nabywa bądź zbywa musi się podpisać. Ilu kupujących tyle podpisów, podobnie z stroną sprzedającą, nawet, jeśli auto należało do kilku osób, własnoręcznie zaświadczają one o zbyciu pojazdu. Muszą to być podpisy tego, kto faktycznie sprzedaje nam auto, chyba, że działa na podstawie upoważnienia.

 

Dane pojazdu, którego dotyczy transakcja

 

Co rozumie się przez dane pojazdu? Jego markę, model, kolor, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji, numer dowodu rejestracyjnego i rejestracji, numer VIN. Umowa powinna zawierać stan licznika, czy opis wad i uszkodzeń, jeśli są.

 

W umowie powinna być zapisana prawdziwa cena?

 

Tak, nie oszukamy Urzędu Skarbowego, który nakaże zapłacić podatek od wartości rynkowej pojazdu.  Prawdziwa kwota pomoże, gdy na jaw wyjdą ukryte wady pojazdu.

 

Terminy, nie zapomnij o terminach

 

To, kiedy kupujący ma zapłacić za pojazd oraz data wydania rzeczy jest niezwykle istotna.  W przypadku, jeśli zapłata i przekazanie samochodu odbyło się w momencie podpisania umowy, zaznacz to w umowie.

 

Braku wad prawnych pojazdu

 

Umowa powinna określać sytuację prawną pojazdu, z tą klauzulą kupujący będzie miał ułatwione dochodzenie roszczeń. Równocześnie sprzedający musi poświadczyć, że auto nie jest przedmiotem zastawu czy roszczeń ze strony podmiotów trzecich i jest jego wyłącznym właścicielem.

 

Lista załączników

 

Wraz z samochodem powinniśmy otrzymać klucze i dokumenty samochodu m.in. dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, również dowód opłacenia akcyzy (ewentualnie także cła), wniesienia opłaty recyklingowej czy uiszczenia podatku VAT. Zatem niech umowa kupna sprzedaży samochodu także zawiera katalog załączników.